Pokora – niezbędna część skutecznego zarządzania

3449656137_454e20c554

 

Nie jest nowością, że w nowoczesnym świecie nikt nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Dlatego Lazlo Bock, starszy wiceprezes do spraw zasobów ludzkich w firmie Google, twierdzi, że jedną z cech, jakich szuka u nowych pracowników, jest pokora. To potwierdzają niedawno prowadzone badania przez firmę Catalyst. Pokazują one, że pokora jest jednym z czynników sprzyjających warunkom, w których pracownicy czują się potrzebni i akceptowani. Generalnie wyodrębniono 4 charakterystyki stylu skutecznego zarządzania:

  1. Pokora – wyciąganie wniosków z krytycznych uwag i przyznawania się do błędów, 3449656137_454e20c554
  2. Wsparcie – motywowanie podwładnych do samodoskonalenia i rozwoju,5650236_orig
  3. Odwaga – gotowość podejmowania ryzyka w dążeniu do wytworzenia wartości,Jump
  4. Wyciąganie konsekwencji – egzekwowanie od podwładnych odpowiedzialności za wyniki, dzięki czemu są bardziej skłonni poczuć się częścią zespołu.ocena-zdolnosci-kredytowej

Pracownicy, którzy doświadczyli altruistycznego zachowania ze strony szefów, mówili, że są bardziej innowacyjni i kreatywni, jeśli chodzi o nowe pomysły na produkty czy lepsze sposoby realizacji zadań. Ponadto, częściej deklarowali, że czują się „obywatelami zespołu”: są skłonni dać z siebie więcej, niż się od nich oczekuje (np. przejmować obowiązki nieobecnych kolegów) .To  wszystko  jest pośrednim rezultatem poczucia przynależności do grupy w środowisku pracy.

Udało się również wyodrębnić kombinację dwóch stanów emocjonalnych, dzięki którym w ludziach rodzi się poczucie bycia częścią zespołu – wyjątkowość oraz przynależność. Pracownicy czują się wyjątkowi, gdy docenia się ich indywidualny talent i umiejętności, jakie wnoszą do zespołu. Poczucie przynależności pojawia się u nich, gdy łączą ich z kolegami ważne wartości. Zauważono przy tym, że zbyt duży nacisk na wyjątkowość może osłabić poczucie przynależności.  Badacze odkryli również, że niemal wszędzie altruistyczna postawa jest jednym z najważniejszych atrybutów lidera.

Możemy dojść do wniosku, że w celu propagowania idei zaangażowania pracowników i czerpania z niej korzyści, przywódcy powinni przyjąć altruistyczny styl zarządzania. Przeszkodą jest  jednak  błędne postrzeganie przez liderów altruizmu, jako słabości. Chociaż potrzeba dużo odwagi, by znaleźć w sobie pokorę.

Oto kilka konkretnych wskazówek, jak pójść tą drogą:

176160_zachod-slonca-skaly-drogowskazy

  • Opowiadaj o własnych błędach, by w ten sposób uczyć podwładnych. Kiedy przywódcy mówią o tym, jak zdobywali doświadczenie, wskazują na istotność rozwoju i uczenia się. Podajmy innym sygnał, że każdy popełnia błędy. Poza tym zwykle odczuwamy sympatię w stosunku do ludzi, którzy potrafią opowiadać o swoich potknięciach, bo wydają się nam bardziej „ludzcy”, podobni do nas samych.
  • Słuchaj, postaraj się poznać różne punkty widzenia. Gdy za bardzo skupiamy się na udowodnianiu słuszności własnych poglądów, tracimy okazję do poznawania innych. Na chwilę odłóż na bok własne interesy i przekonania. Czyniąc to, nie tylko sam się uczysz, lecz także okazujesz szacunek podwładnym i ich opiniom.
  • Zaakceptuj niepewność. Gdy liderzy z pokorą przyznają się, że nie znają odpowiedzi na wszystkie pytania, tworzą warunki sprzyjające do proponowania nowych rozwiązań. Tym samym zwiększają poczucie niezależności podwładnych. W zespole rodzi się przekonanie, że razem na pewno uda się pokonać złożone i nie zawsze w pełni zrozumiałe problemy.
  • Nie bój się  dzielić się władzą. Zamiana ról nie tylko sprzyja rozwojowi podwładnych, lecz także uczy wszystkich patrzenia na świat z innej perspektywy, co jest nieodzowne dla skutecznej pracy zróżnicowanego wewnętrznie zespołu.

Autor: Ksenia

Jeżeli macie do nas jakieś pytania, bądź sugestie czekamy na wiadomości:
blog.pmart@gmail.com

Źródło: Harvard business review Polska, grudzień 2014 – styczeń 2015, s.12-14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>